Moc vás prosím, nekopírujte. Vše, co je na tomto blogu je má tvorba!!

Říkáš, že miluješ déšť, ale když prší, otvíráš deštník

21. července 2012 v 19:46 | Valeree |  Deník
Když si někdo stěžuje na déšť, často prohodím "Ale já mám déšť ráda..." ale proč tedy nevycházím ven, když prší a když už venku jsem, běžím se rychle schovat? Na druhou stranu při dešti se skvěle čte nebo rovnou píše knížka. Také miliuju sledování filmů v bouřce ( mám notebook, takže tomu neublíží ani výpad proudu ).

Jenže teď mě ten déšť pěkně štve! Měla jsem jet za kámoškou a nemůžu nikam. Ještě k tomu jedu v pondělí na týden do Vídně. Snad taky nebude pršet. I když nějaké velké vedro bych tam taky nechtěla, protože bych se v tom bytě asi upekla :D. Ano, "Léto bude horké." řekli kdysi meteorologové. Nevím, jak je u vás, ale tady je zatím skoro celé prázdniny hnusně, že by psa nevyhnal.

Nedá se říct, že bych si léto užívala. Sice jsem pořád někde s kamarádkama a byla jsem se podívat na konkurz do ČSMT, ale stále mi něco chybí. Možná je to právě to slušné počasí. Mimochodem...nevíte o nějaké dobré akci někde na Jižní Moravě? :)

A jak si užíváte léto vy? Jedete někam na dovolenou? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Avery Moon Avery Moon | E-mail | Web | 22. července 2012 v 22:28 | Reagovat

Já mám déšť ráda, jen pokud je teplo. To si třeba vezmu plavky a běhám jak dement po dvoře :D Akce...ty jsou pořád nějaký, ale záleží na tom, co máš na mysli. Každou chvíli jsou nějaké akce v GoGu, na Kotvě, v Boomerangu nebo v Citonicích. A pak jsou ještě koncerty s malými génii, které organizuje Bára P. :-) Ale ty jsou předražený :P

2 AlbertAcout AlbertAcout | E-mail | Web | 7. června 2018 v 17:00 | Reagovat

The men's prostate is the central part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of types of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections originating from other parts with the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect followed by making use antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper diet is important. These are some from the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations a week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming greater than four meals of beef a week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most crucial measure to adopt to make sure a proper prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to choose prostate examination one or more times per year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama