Moc vás prosím, nekopírujte. Vše, co je na tomto blogu je má tvorba!!

SOČ (středoškolská odborná práce)

1. února 2013 v 21:57 | Valeree |  ruzne uvahy a tipy
Včera jsem byla na semináři (pořádaném naším gymnáziem), který pojednával o soutěži SOČ. Pokud jsem to správně pochopila, je to jakási soutěž středoškolských dlouhodobých prací. Dá se v ní dostat až tak daleko, že můžete obhajovat naši republiku. Ale pokusím se to vysvětlit ještě podrobněji:

Aby jste se mohli prihlásit do SOČ, je asi jasné, že musíte být na střední škole. Já tam sice ještě nejsem, ale moje práce bude trvat minimálně půl roku.
Vyberete si obor a téma své práce (nejvíce podporované jsou přírodní vědy).
Začnete se tomuto tématu věnovat. Je to poměrně finančně náročná prácě, protože pokud se chcete věnovat například chemii, musíte si zakoupit náčiní. Proto je dobré sehnat si školitele, který vám s prací pomůže a také, pokud je to někdo například z univerzity, zajistí vám pracoviště.
A to nejhorší nakonec-všechno sepsat. Práce, kterou odevzdáváte musí obsahovat podrobný postup vaší práce, cíle atd. A můžu říct, že pokud si myslíte, že 10 stran je přespříliš...není! Studentka naší školy měla práci například na víc než 40 stran.
Domácí práci už máte za sebou. Teď příjde obhajoba své práce před porotou. Z každého okresu je vybrán pouze jeden student, který postupuje do krajského kola.

Seminář mě natolik nadchl, že jsem se hned doma pustila do zjišťování informací o různých oborech. Nakonec jsem se rozhodla věnovat biochemii. Samozřejmě vám nemohu vyzradit přesně téma. Ani nevím, jestli bude projekt proveditelný, ale myslím, že spíše ano. Zaslala jsem e-mail našemu učiteli chemie, tak uvidím. Pokud by však nakonec provést nešel, určitě bych zůstala u oboru biochemie a téma pozměnila jen o menší část.

Pokud chcete zklízet úspěchy za skvělé práce, které bez problému vypracujete, musí vás to především bavit! Jinak to nemá cenu. Nával nadšení a odhodlání postupně vyprchá a nic z toho nebude. Možná jen pošlapaná představa. Proto si určitě vyberte to, co vás baví a ne to, co si myslíte, že by bylo nejúspěšnější-nejspíš by jste se na to stejně vykašlali.

Na závěr bych vám chtěla napsat několik odkazů, které vám značně rozšíří to, o čem jsem psala. První z nich je jcmm.cz.
Najděte si část pro středoškoláky a uvidítě tam "Podpora SOČ". Jcmm nabízí různé školitele, kteří mají vymyšlené téma. Vy ho buď příjmete a máte školitele..no a nebo ne. Já mám téma vlastní, tudíž bude obtížnější ho shánět. Myslím, že jestli mi učitel téma schválí, pokusím se napsat na Masarykovu univerzitu v Brně. Na těchto stránkácj jsou i informace o takovém...klubu pro nadané. Určitě se tam podívejte! :)
Druhou adresou jsou stránky samotné SOČ. Jsou překvapivě na adrese soc.cz. Je na nich i seznam předchozích vítězných prací, tudíž se můžete inspirovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama